Skip to content
porady

Często decydując się na zakup zestawu wypoczynkowego, swój wybór dotyczący tkaniny opieramy na dostępnej fakturze i kolorystyce. Na tym etapie rzadko kiedy zastanawiamy się nad sposobem pielęgnacji czy konserwacji mebli. Jak zatem postępować, by meble zachowały swój piękny wygląd przez długie lata?

Propozycje tkanin udostępniane przez producentów

Każdy z wytwórców mebli wypoczynkowych ma w swojej ofercie zestaw tkanin, począwszy od tych gładkich, jednolitych, po wzory o wyraźnie zaznaczonej strukturze. Niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz, z upływem czasu tkanina będzie się zużywać. Chcąc przedłużyć jej żywotność, niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Uniwersalną zasadą jest regularne odkurzanie mebli, czyszczenie zabrudzeń i usuwanie pojawiających się kulek. Do standardowego, codziennego dbania o tkaninę użyć możesz domowego odkurzacza ze specjalną końcówką lub miękkiej szczotki.

W przypadku pojawienia się plamy zaleca się natychmiastowe jej usunięcie przy pomocy wilgotnej, czystej szmatki. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której powstała plama zaschnie. Taka sytuacja może negatywnie wpłynąć na skuteczność usunięcia zabrudzenia. W przypadku ciężkich do wyczyszczenia skaz można użyć wody z dodatkiem łagodnego detergentu. Przed jego zastosowaniem na właściwej powierzchni zaleca się wykonanie próby w mało widocznym miejscu. Istotna jest również siła nacisku – plamę neutralizujemy delikatnie, bez nadmiernego, nazbyt silnego tarcia oraz zbytniego przemoczenia tkaniny. W celu uniknięcia pojawienia się nowych plam meble tapicerowane zawsze czyścimy od szwu do szwu.

Zalety poszczególnych materiałów tapicerskich

Jedną z grup tkanin najczęściej wybieranych przez klientów są miłe w dotyku szenile, welury i welwety. Występują w dwóch odsłonach: mięsisto-wełnianej i lśniąco-jedwabistej, które prezentują się niezwykle elegancko i wytwornie. Użytkownicy cenią je za dużą miękkość oraz szeroki wybór wzorów, kolorów i faktur. Należy pamiętać, że meble pokryte tymi materiałami po pewnym czasie zyskają nowy charakter i wygląd poprzez przyjęcie “zużytego” efektu. Jest to jednak typowe zjawisko.

Osoby, które chcą wprowadzić do aranżowanej przestrzeni nieco przytulności, mogą wybrać tkaniny o dużej zawartości naturalnej wełny. Tego typu materiały charakteryzują się uwydatnionymi włoskami oraz “sfilcowaną” fakturą. Meble tego typu należy regularnie odkurzać, a powstałą plamę od razu wyeliminować przy pomocy czystej szmatki, uciskając punktowo wymagające tego miejsce.

Żakardy to świetny wybór dla osób, którym zależy na oryginalności i elegancji – doskonale nadające się także do renowacji stylowych mebli. Tkanina cechuje się dobrą przepuszczalnością powietrza, odpornością i wytrzymałością, a klienci doceniają ją za dużą różnorodność wzorów i łatwość w utrzymaniu czystości. Likwidacja zabrudzeń ogranicza się do uniwersalnego postępowania o jakim wspomnieliśmy wcześniej, przy czym mokrą plamę – po usunięciu detergentu – należy pozostawić do samoczynnego wyschnięcia (nie suszyć suszarką).

Szeroką gamę kolorystyczną zapewnisz sobie wybierając mikrofibrę. Ten przyjemny dla skóry materiał wystarczy regularnie odkurzać i od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką. Neutralizowanie plam również nie powinno przysporzyć Ci kłopotów.